PIC12F508-I/SN IC Integrated Circuits MCU PIC 8-Bit - 40 °C ~ 85 °C
AYE TECHNOLOGY CO., LIMITED
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Microchip Technology
Model Number : PIC12F508-I/SN
Place of Origin : Shenzhen,China
MOQ : 1pcs
Price : Consultant
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 4100pcs/day
Delivery Time : In Stock
Packaging Details : Standard Box
Description : 8-Bit - 40 °C ~ 85 °C SOIC-8
Warranty : 365days
Quality : 100% original Brand
Condition : Original Product
Shipping By : China Post/DHL/FEDEX/UPS/TNT/DPEX/KAS
High Light : IC chips 2 V to 5.5 V 8-Bit
Contact Now
Product description
rated over
a −40°C to +105°C temperature
Product details/Parameters
Manufacturer Microchip Technology
Product Category Microcontrollers
Series PIC® 12F
Product MCU
Packaging  Tube Alternate Packaging
Unit-Weight  0.019048 oz
Mounting-Style SMD/SMT
Package-Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature  -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package 8-SOIC
Number-of-I-O 5 I/O
Speed 4MHz
EEPROM-Size  -
Core-Processor  PIC
RAM-Size  25 x 8
Program Memory  FLASH
Peripherals  POR, WDT
Connectivity -
Voltage-Supply-Vcc-Vdd  2 V ~ 5.5 V
Core-Size 8-Bit
Program-Memory-Size 768B (512 x 12)
Data-Converters  -
Oscillator-Type  Internal
Maximum Operating Temperature  + 85 C
Operating temperature range  - 40 C
Operating-Supply-Voltage  2 V to 5.5 V
Interface-Type  RS-232 USB
Core  PIC12
Processor-Series  PIC12
Data-Bus-Width  8 bit
Supply-Voltage-Max  5.5 V
Supply-Voltage-Min  2 V
Package-Case SOIC-8
Maximum-Clock-Frequency  4 MHz